Nie ulega wątpliwości, iż każdy kraj ma swoją własną specyfikę oraz posiada odrębne przepisy prawne. Wybierając się do Włoch musimy dokładnie zaznajomić z niektórymi obowiązującymi w Italii przepisami prawa, aby nie otrzymać mandatu. Za co możemy dostać mandat na terenie Włoch? Co zrobić, gdy otrzymamy mandat? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!
Kto może wystawić mandat na terenie Italii
Podobnie jak w Polsce mandat może wystawić Policja i Straż Miejska. Dodatkowo we Włoszech uprawnienia do wystawienia mandatu maja karabinierzy oraz Guardia di Finanza (policja, która podlega pod Ministerstwo Gospodarki i Finansów).
Powszechne jest że we Włoszech mandaty za wykroczenia drogowe, najczęściej z fotoradaru otrzymują głównie cudzoziemcy. Ograniczenia w ruchu, często oznaczone są trudny do zrozumienia sposób, a fotoradary ustawione w miejscach o bardzo małej dopuszczalnej prędkości stanowią raczej pułapkę niż prewencję.
Za jakie wykroczenia możemy dostać mandat we Włoszech?
Mandat za przekroczenie prędkości
Wkraczając na teren Włoch kierowca musi zwrócić szczególną uwagę na obowiązujące limity prędkości. Dla Polaków nie będzie zaskoczeniem, iż w terenie zabudowanym należy poruszać się z maksymalną prędkością 50 km/h. Natomiast poza obszarem zabudowanym – 90 km/h.
Limit na drogach ekspresowych i autostradach wynosi 110 i 130 km/h dla samochodów osobowych oraz pojazdów o masie do 3,5 tony. Przy tym warto podkreślić, że rozwinięcie maksymalnej prędkości uzależnione jest od panujących warunków atmosferycznych. Gdy nawierzchnia jest mokra i śliska, prędkość z jaką możemy poruszać się po drogach szybkiego ruchu to 90 km/h na drogach ekspresowych i 110 km/h na autostradach.
Włoskie służby mundurowe natychmiast egzekwują nieprzestrzeganie limitów prędkości.
Jaka jest wysokość mandatów we Włoszech
Za przekroczenie prędkości:
- o mniej niż 10 km/h możesz otrzymać mandat od 39 do 159 euro;
- o od 10 do 40 km/h wiąże się z mandatem od 159 do 639 euro;
- o od 40 do 60 km/h zapłacić mandat karny w wysokości do 2000 euro;
- o 60 km/h lub więcej grozi mandat do 3199 euro oraz zatrzymanie prawa jazdy na okres od 6 do 12 miesięcy.
Uwaga!
Na mocy włoskiego prawa, w przypadku popełnienia wykroczenia drogowego w godzinach od 7 do 22, wysokość mandatu zostanie zwiększona o 30%.
Im prędkość się zwiększa, tym rośnie koszt mandatu. Warto wiedzieć, iż przekroczenie prędkości o ponad 40 km/h skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy na czas do 3 miesięcy. Natomiast o ponad 60 km – na okres od 6 do 12 miesięcy. Pamiętajmy, że na terenie Włoch działa wiele pomiarów prędkości.
Prowadzenie pojazdu po alkoholu
Uczestniczenie w ruchu drogowym po spożyciu alkoholu na terenie Włoch, jak i każdego innego państwa również ma swoje konsekwencje. Przy czym warto wiedzieć, że maksymalne dopuszczalne stężenie alkoholu wydychany powietrzu kierowcy na terenie Włoc wynosić 0,5 promila. W przypadku młodych kierowców, którzy posiadają prawo jazdy mniej niż 3 lata, kary są jeszcze bardziej rygorystyczne.
Jeśli podczas kontroli drogowej okaże się, że norma ta została przekroczona, wówczas kierowcy grozi:
- 0,5 – 0,8 – promila mandat w wysokości 5000 – 2000 euro, 10 punktów karnych, a także zatrzymanie prawo jazdy na czas 3-6 miesięcy
- 0,8 – 1,5 promila – mandat do 3200 euro, 10 punktów karnych, a także zatrzymanie prawo jazdy na czas do 12 miesięcy
- > 1, 5 promila – – mandat do 6000 euro, 10 punktów karnych, zakaz prowadzenia pojazdów na okres 2 lat oraz roz pozbawienia wolności.
Uwaga!
W przypadku spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu, powyższe kary zostają podwojone.
Nieprawidłowe parkowanie
Mandat we Włoszech możemy otrzymać również za nieprawidłowe parkowanie. Przez służby mundurowe uznawane jest to za stwarzanie zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Kierowcy powinni przede wszystkim zwracać uwagę na kolor linii w miejscach parkingowych. Linie żółte są przeznaczone dla niepełnosprawnych, zaś różowe dla kobiet w ciąży. Parkując samochód w liniach niebieskich musimy opłacić miejsce parkingowe korzystając z parkometru.
Za nieprawidłowe parkowanie możesz otrzymać mandat od 80 do 318 euro oraz 2 punkty karne.
I tak za nieprawidłowe parkowanie stwarzające zagrożenie w ruchu drogowym otrzymasz mandat w wysokości 80 – 318 euro, a do tego 2 punkty karne, natomiast za przejechanie na czerwonym świetle albo rozmowę przez telefon w czasie jazdy od 154 do 613 euro oraz 6 punktów karnych.
Nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego
Kierowcy mandat otrzymają także za nierespektowanie zasad w ruchu drogowym. Zaliczamy do nich:
- przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle(za wykroczenie grozi mandat w wysokości od 154 do 613 euro oraz 6 punktów karnych,
- jazdę bez włączonych świateł mijania (nakaz ten obowiązuje przez 24h),
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszym,
- brak zapiętych pasów bezpieczeństwa,
- nieodpowiednie przewożenie dzieci,
- brak podstawowego wyposażenia samochodu (apteczka, gaśnica, odblaskowe kamizelki),
- używanie telefonu podczas jazdy samochodem,
- jazda pasem przeznaczonym dla autobusów,
- wjazd do strefy ograniczonego ruchu.
Jakie warunki musi spełniać mandat, aby był ważny:
- mandat musi być doręczany w formie listu rejestrowanego/poleconego
- mandat musi być przetłumaczony na język urzędowy kraju odbiorcy
- dokument musi zostać wystawiony przez organ publiczny (mandat od firmy windykacyjnej nie jest ważny)
- do mandatu powinny być dołączone dokumenty potwierdzające wykroczenie np, raport oficera policji lub innej osoby, która wystawiłą mandat
- mandat musi być dostarczony, nie wystarczy wezwanie do zapłaty wskazujące datę wykroczenia i nr mandatu.
Powyższe przypadki są przykładami sytuacji, kiedy otrzymany dokument jest nieważny i nie ma mocy prawnej. Możesz go wtedy zignorować i nie płacić mandatu. Często jednak mandat zostaje wysłany ponownie już w poprawnej formie, wtedy jednak zwróć uwagę czy doszedł w określonym prawnie terminie.
Co zrobić, gdy otrzymamy mandat z Włoch?
W przypadku naruszenia przepisów drogowych we Włoszech, kierowca musi liczyć się z otrzymaniem mandatu.. Warto wiedzieć, że we Włoszech obowiązują dwa rodzaje mandatów – natychmiastowy, np. w przypadku złego parkowania lub zaoczny, kiedy konieczne jest ustalenie sprawcy wykroczenia.
W pierwszym przypadku będziemy musieli zapłacić mandat od razu, jednak jeśli nie mamy przy sobie tyle gotówki, policjant może zgodzić się na zapłatę 25% w gotówce a resztę przelewem.
Mandat wysyłany jest na adres zameldowania osoby, która popełniła wykroczenie. Czas oczekiwania na karę to nawet do 360 dni od momentu popełnienia naruszenia prawa. Natomiast w przypadku mandatu zaocznego to 90 dni.
Po otrzymaniu mandatu mamy 60 dni od otrzymania mandat, aby aby zapłacić karę. Zapłaty z powodzeniem możemy dokonać na poczcie. Natomiast, jeśli kierowca nie zgadza się na wysokość kary lub w żadnym stopniu nie poczuwa się do popełnienia wykroczenia gdyż uważa że kara jest niesłuszna, ma pełne prawo do odwołania. Można zrobić to u sędziego pokoju lub prefekta. Z pewnością posłużą nam oni pomocą w kwestii płatności mandatu. Termin odwołania wynosi do 60 dni od otrzymania wezwania.
Złożenie odwołania wymaga znajomości włoskiego prawa, dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata. Jeśli nie znasz języka włoskiego najlepiej, aby był to polski adwokat włoski, z którym z łatwością porozumiesz się w swoim ojczystym języku oraz który zna włoskie prawo i ma doświadczenie w tego typu sprawach.
We Włoszech są dwie instytucje w których możesz dochodzić sprawiedliwości, możesz złożyć odwołanie do sędziego pokoju lub prefekta. Oświadczenie powinno zawierać numer sprawy (protokołu), datę i miejsce popełnienia wykroczenia uzasadnienie, dlaczego mandat nie powinien zostać wystawiony oraz potwierdzające to dokumenty. W tym miejscu powinniśmy udowodnić że mandat dotarł po upływie 90 dni lub że nie spowodowaliśmy zagrożenia.
Prefekt od otrzymania odwołania ma 120 rozpatrzenie wniosku. W tym okresie może wezwać, osobę która popełniła wykroczenie do złożenia zeznań. Jeśli upłynie termin 120 dni to znaczy że odwołanie zostało pozytywnie rozpatrzone. Jednak jeśli Twoja sprawa została negatywnie rozpatrzona, możesz odwołać się ponownie, tym razem do sędziego pokoju.
W przypadku złożenia odwołania od razu do sędziego pokoju, odbędzie się rozprawa podczas której sędzia wyda orzeczenia. W przypadku decyzji odmownej, można odwołać się ponownie, tym razem do sądu cywilnego.
Co się stanie, gdy nie zapłacimy mandatu?
Niestety, wielu kierowców lekceważy wezwanie do zapłaty. Jednak lepiej zapłacić, ponieważ konsekwencje są bardzo poważne. Jeśli nie uregulujemy zobowiązania lub nie podejmiemy stosownych kroków, aby się odwołać, wówczas wysokość mandatu po 60 dniach wzrośnie dwukrotnie. Ponadto, sprawa zostaje powierzona firmie windykacyjnej, której celem jest wyegzekwowanie należności.
Oprócz podwojenia mandatu, firma windykacyjna naliczy odsetki karne. Kierowca, który nie zapłaci mandatu lub nie odwoła się w ciągu 60 dni zostaje również pozbawiony możliwości odwołania się. Warto wiedzieć, że jeśli spóźnimy się z zapłatą i tak otrzymamy nakaz od firmy windykacyjnej do uregulowania odsetek karnych.
Czy mandat z Włoch przyjdzie do Polski?
Jak już zostało wspomniane, mandaty za wykroczenia popełnione na włoskich drogach wysyłane są na adres zameldowania winowajcy. Mandat najczęściej doręczany jest w formie listu. Należy podkreślić, że po uiszczeniu zapłaty warto przechowywać potwierdzenie przez 5 lat, gdyż włoscy urzędnicy często nie odnotowują zapłaty w dokumentach.
Otrzymałeś mandat we Włoszech i potrzebujesz pomocy włoskiego adwokata.
Podsumowanie
Włochy swoim przepięknym krajobrazem niewątpliwie zachęcają turystów do odwiedzania. Przyjeżdżając do tego kraju warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami prawnymi, aby uniknąć otrzymania mandatu. Karę możemy otrzymać między innymi za nieprzestrzeganie limitów prędkości, jazdę po alkoholu oraz wiele innych. W przypadku otrzymania grzywny warto wiedzieć, jak postępować.